Xu2019

Dla uczestników

Kolejna edycja!

Przedstawiamy Xu 2019. Projekt tworzony całkowicie przez uczniów i dla nich również przeznaczony. Podczas prac organizacyjnych nie chodziliśmy na żadne kompromisy. Każdy element konferencji jest dokładnie zaplanowany pod względem estetycznym, logistycznym i merytorycznym.

Dzięki niesamowitej różnorodności patronów, sponsorów oraz za sprawą poświęcenia, a także serdeczności wielu wyjątkowych ludzi, udało nam się wykreować wydarzenie, które ma szansę zapisać się trwale w historii przedsięwzięć uczniowskich, jako jedna z najbardziej inspirujących i edukujących imprez ponadgimnazjalnych w Polsce.

Teraz kolej na Was, na uczniów bo przecież, w bardzo niedługim czasie, to właśnie pokolenie przełomu dwóch tysiącleci stanie się najważniejszym filarem społeczeństwa polskiego. Nie spoczywajcie więc na laurach, nie topcie się we wszechobecnym konformizmie, miejcię odwagę wyjść spod klosza, pokażcie na co Was stać!

Kierunek: Szczecin

Tworząc Xu, chcieliśmy przede wszystkim jak najszerzej wykorzystać potencjał i zalety miasta. Dlatego też, każdego dnia konferencji będziemy spotykać się w innym miejscu. Od V LO im. Adama Asnyka w Szczecinie, przez szaloną grę miejską, podczas której zobaczymy najciekawsze rejony śródmieścia, po salę obrad Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego!

Ogromny Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Szczecińska Wenecja, bulwary pachnące czekoladą, Trasa Zamkowa, Filharmonia Szczecińska, Zamek Książąt Pomorskich, a teraz także Xu – niezliczona ilość powodów, aby zakochać się w Szczecinie!

Jedyna w swoim rodzaju

Konferencje z reguły kojarzą się z niekończącymi się wykładami, których przydatność jest często kwestionowana. Xu powstało, aby pokazać, że prawdziwa konferencja, to przede wszystkim świetna zabawa. Głównym celem jest promocja i rozwój samorządności wśród młodzieży. Jednak to, co dla Was przygotowaliśmy, zdecydowanie wykracza poza wspomniane zagadnienie.

Stawiamy na uczestników, na aktywność. Xu to antonim bierności, tutaj każdy może się wykazać, zaproponować własne rozwiązanie, zmieniać rzeczywistość. Rozmaite formy aktywności, które zaproponujemy podczas Xu sprawią, że każdy z uczestników stanie się artystą – architektem samego siebie.

2+2 = 5

Podczas konferencji, oprócz wykładów, warsztatów, gier i wielu innych interesujących zajęć, czeka Was zadanie, które ma szansę zrewolucjonizować funkcjonowanie samorządów w Polsce. Uczestnicy podzieleni na 10 drużyn, będą musieli stworzyć kompleksowe rozwiązanie konkretnego problemu, z zakresu działalności samorządowej. Każdego dnia, drużyny dostaną odpowiednią ilość czasu, aby kreatywnie podejść do zagadnienia i ostatecznie, trzeciego dnia konferencji, zaprezentować swój autorski pomysł.

Każda drużyna otrzyma swojego Team Leadera, który czuwać będzie nad nią podczas konferencji oraz zajmie się moderowaniem prac grupy. W razie jakichkolwiek pytań, problemów, możecie zawsze się do niego zgłosić. To ludzie dobrani specjalnie, aby wszyscy uczestnicy Xu czuli się jak u siebie.

Ostatniego dnia konferencji, w drodze głosowania, wybrana zostanie najciekawsza propozycja, a drużyna autorska, otrzyma nagrody rzeczowe. Niech żyje innowacja!

Wiedza praktyczna

Wśród tegoroczonych tematów wykładów i warsztatów, które dla Was przygotowaliśmy, znajdziecie wszystko to, co dotyczy codziennej pracy samorządu uczniowskiego. Wśród nich m.in.

 • Redagowanie informacji w mediach społecznościowych
 • Rola Samorządu Uczniowskiego w opiniowaniu (w oparciu o internetowe narzędzia ankietowania)
 • Budowanie zasięgów w mediach społecznościowych
 • Kolaboracja w chmurze
 • Warsztaty dziennikarskie
 • Wolontariat Europejski
 • Innowacyjne warsztaty psychologiczne
 • Zarządzanie grupą i zarządzanie czasem
 • Rozwiązywanie konfliktów
 • Teambuilding
 • Zasady komunikacji wizualnej
 • Tworzenie live’ów oraz grafiki do mediów społecznościowych.

Nasi wykładowcy

Magdalena Olech

Wykładowca

Od 16 lat pracuje z młodzieżą w VLO w Szczecinie. Ukończyła filologię polską i filologię angielską. Dyplomowany coach (IFC ACC) i trener. Psychoterapeutka TSR. Studentka psychologii. Autorka programów autorskich w ramach innowacji pedagogicznych z obszarów realioznawstwo krajów angielskojęzycznych, język angielski w mediach (JAM), wiedza o kulturze z elementami języka angielskiego (WOKJA). Współautorka programu Kreatywność-Działanie-Empatia-Służba (KaDeES) w ramach innowacji pedagogicznych oraz Podstaw psychologii w języku angielskim (ITP.) Pomysłodawczyni i organizatorka spotkań rozwojowych dla kobiet: Szczeciński Festiwal Kobiet - Women’s Fest (WF). Wykładowczyni w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu.

Dr Monika Zięciak

Wykładowca

 Doktor nauk społecznych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka publikacji dotyczących różnych aspektów resocjalizacji nieletnich niedostosowanych społecznie. Swoje zainteresowania orientuje wokół samodzielności i usamodzielniania młodzieży przebywającej w ośrodkach resocjalizacyjnych. Koordynatorka grupy usamodzielnienia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży.Brała udział w wielu projektach badawczych związanych z resocjalizacją nieletnich przebywających w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. w Polsce. Posiada doświadczenie w prowadzeniu warsztatów opartych na koncepcji twórczej resocjalizacji M. Konopczyńskiego. Koordynuje Międzynarodowe (polsko-ukraińskie) Wymiany Młodzieżowe w ramach programu Erasmus +, uczestnicząc i prowadząc z młodzieżą warsztaty fotograficzne. Efektem jej współpracy z młodzieżą podlegającą wykluczeniu społecznemu była wystawa fotograficzna pt. Twarze i Maski, zaprezentowana w 2018r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Obecnie przygotowywana jest wystawa pt. Wyzwolenie, która oglądać będzie można w Państwowej Inspekcji Pracy.

Sławomir Muzioł

Wykładowca

Trener, koordynator projektów szkoleniowych, nauczyciel. Absolwent Szkoły Trenerów Bizensu i Doradców Personalnych w Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys w Krakowie. Ukończył filologię angielską oraz politologię na Uniwersytecie Szczecińskim. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Polites. Od 2007 roku prowadzi szkolenia dla biznesu, administracji, organizacji pozarządowych oraz grup międzynarodowych. Prowadzi szkolenia międzynarodowe z zakresu kreatywności, twórczego myślenia, przywództwa, współpracy w grupie, budowania zespołu i zarządzania projektem m.in. w Polsce, W Niemczech i we Włoszech. Współpracuje z międzynarodowymi instytucjami, m.in. Citizens of Europe e.V. w Berlinie i Associazione Alouanur w Turynie. Był członekiem zespołu trenerskiego programu „Make a Connection” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży i firmy Nokia. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i pracowników oświaty, zajmuje się doradztwem i coachingiem w projektach edukacyjnych a także metodami wykorzystania innowacji i praktyk z dziedziny edukacji pozaformalnej w szkolnictwie. Prowadzi szkolenia metodami aktywnymi, opartymi na uczeniu się przez doświadczenie, a także metodami typu outdoor.

 

Tomasz Piotr Świtalski

Wykładowca

Urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie (2005). Studiował w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie (2005-2010), (obecnie Akademia Sztuki w Szczecinie). Uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Znaku i Identyfikacji Wizualnej za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie sztuk wizualnych w 2010 roku. Wielokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Szczecina i uczestnik programu Erasmus, Univercidade des Bellas-Artes. Od 2010 r. Pracownik naukowy na Wydziale Sztuk Wizualnych w Akademii Sztuki w Szczecinie. Kurator Galerii Rektorskiej w Akademii Sztuki w Szczecinie i Galerii Stopniowej w Nowym Browarze Szczecin. Specjalizuje się w projektowaniu graficznym — znak, plakat, publikacje. Wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką i żoną Olgą stworzyli holi-styk studio, które traktuje wszystkie rzeczy w życiu w ten sam sposób — ze znaczeniem i empatią.

Dr Agnieszka Szlachta

Wykładowca

Adiunkt w Zakładzie Mediów i Komunikowania na Wydziale
Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończyła filologię
polską ze specjalnością językoznawczą i specjalizacją nauczycielską,
a następnie - studia doktoranckie w zakresie językoznawstwa.
Obroniła rozprawę doktorską na temat leksykalno-pragmatycznych

aspektów komunikowania się w mediach (na przykładzie współcze-
snych mediów regionalnych) i uzyskała stopień doktora nauk

humanistycznych. W latach 2011-2012 współpracowała z Polskim
Radiem Szczecin. W latach 2013 - 2014 pracowała również jako
lektorka języka polskiego w Szkole Języka i Kultury Polskiej dla

Obcokrajowców US. Koordynatorka pierwszej w historii Uniwersy-
tetu Szczecińskiego uczelni dla najmłodszych - Uniwersytetu

Dziecięcego "Mały poliglota". Opiekunka naukowa Studenckiego
Koła Naukowego Dziennikarzy US.

Dr Barbara Chojnacka

Wykładowca

Prezes Fundacji Akcja Serducho, dr nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, mgr socjologii, lic. pedagogiki opiekuńczo – resocjalizacyjnej, mgr pedagogiki szkolnej z terapia pedagogiczną, studia podyplomowe: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, wieloletni wychowawca w Świetlicy Środowiskowej „Promyczek”, założycielka Klubu Młodzieżowego „BAZA”, koordynatorka młodzieżowych projektów artystycznych, prezes Koła Naukowego Wolontariatu Studenckiego US. W latach 2006 – 2009 wychowawca i współorganizator międzynarodowych obozów dla dzieci w Zinnowitz. Zaangażowana w liczne i rozmaite akcje charytatywne, pomocowe i animacyjne.

Jakub Snop

Wykładowca

Uczeń 3. klasy o profilu matematyczno-geograficznym w V LO., były wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego V LO. Odpowiedzialny za media społecznościowe, komunikację i marketing poprzednich dwóch edycji konferencji "Xu". Prowadzi działania z dziedziny wideo marketingu drużyny piłkarzy ręcznych Sandra Spa Pogoń Szczecin. Prywatnie amator fotografii i lokalny patriota.

Co będziemy robić w tym roku?

😴 Polecane noclegi 😴